Haftanın Kitabı!

28 Kasım 2011 Pazartesi
Haftanın Kitabı : Yeşil Peri Haftanın Yazarı : Ayfer Tunç
Ayfer Tunç ile tanışıyor musun? Biz de kendisiyle yakın zamanda, “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi” vasıtasıyla tanıştık. Bu geç tanışıklık sebebi ile pişmanız, senin de sonradan pişman olmanı istemedik.
Ayfer Tunç, Yunus Nadi Öykü Armağanı sahibi, şimdiye kadar on iki kitap ve çeşitli senaryolar yazmış, aynı zamanda üniversitelerde Türkçe eğitimi veren bir yazar. Aslında farkında olmasan da onu tanıyorsun; Aliye, Binbir Gece, Güldünya dizilerinin senaryolarında imzası var, ancak Yıldız Tunç takma ismiyle. Onu daha yakından tanımaya niyet ettiysen, birkaç ipucu verelim. Kendisi, sıradan insanların, orta sınıfın bin türlü duyguyla dolu hikayelerini anlatmayı sever.
Kurgusuyla kendine bağlar, “Şöyle uyumadan önce iki sayfa okuyayım” diyenlere bile hikaye anlatma yeteneği ile sabahı ettirir. Bu arada çaktırmadan politik göndermeler yapar. “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi”nde, aklına gelebilecek en egzantrik karakterlerin, en eğlenceli hikayelerini anlatırken aslında memleket tarihinin insanlar üzerindeki etkisinden bahseder.
“Yeşil Peri Gecesi”nde alttan alta yakın tarihteki kültürel ve ekonomik dönüm noktalarını anlatır. Ayfer Tunç: Orta sınıfın ironik hikayeleriÜstelik kitapları birbirini tamamlar. Mesela 2006’da çıkan “Evvelotel”in hikayeleri , 1989’da çıkan “Saklı”da kendini kanıtlayamayan karakterlere geri dönüşler taşır. “Yeşil Peri Gecesi”nin kahramanı ise, “Kapak Kızı”nın kahramanı ile aynıdır.
Ayfer Tunç da başka pek çok yazar gibi aynı karakterlere geri dönmekten çekinmez, çünkü kendi deyimiyle karakterler zihninde gelişmeye devam eder. Eğer edebiyatta kocaman öyküler, Hollywood senaryoları, komple teorileri ve olay yaratan kitaplardan sıkıldıysan, iyi yazılmış küçük ve ironik hikayeler ile nasıl ikna olunurmuş görmek istiyorsan, Ayfer Tunç’u okumanı öneririz.
Yorumlar
Yorum Gönder