Merkezi Puan İle Yatay Geçiş (Ek Madde-1) Hakkında Tüm Gerçekler!

8 Kasım 2018 Perşembe
''Eyvah, yanlış bölüm seçmişim!'', ''Üniversitem çok kötü!'', ''Üniversitemin düşünce yapısının bana göre olmadığına karar verdim'', ''Bu bölümün insanı değilim'' gibi şeyler aklınızdan geçiyor ve gerçekten bir çözüm arıyorsanız lütfen bu yazımı dikkate alın.

Öncelikle, Merkezi Sistem İle Yatay Geçiş - Merkezi Puan İle Yatay Geçiş - Ek Madde 1 hakkında internette pek çok şey yazılmış ve bunların çoğunun çöp olduğunu düşündüğümden, bu yazımda sizlerle bu sistemi paylaşmayı gerek duydum. Öncelikle bu sistem nedir?

Merkezi Sistem İle Yatay Geçiş, Merkezi Puan İle Yatay Geçiş, Ek Madde - 1 gibi isimleri var bazı üniversiteler Twitter aracılığıyla bazen buna ''ÖSYM Puanı ile Yatay Geçiş'' diyebiliyorlar. Bu sistem şu, istemediğiniz bir bölümdesiniz, ya da ''şunu okusaydım daha mutlu olurdum'' gibi bir düşünce sizi yiyip bitiriyorsa ÖSYM tarafından 2014'te öğrenciye sunulmuş son umut ışığı bu sistem. Yani ÖSYM'den aldığınız puanla tekrar bir tercih yapabilirsiniz, ama tercihlerinizi bu sefer tüm üniversitelere elinizle götürmek belgelerle götürmek zorundasınız. Yapmanız gereken, ÖSYM puanınız eğer girdiğiniz yıldaki o bölümün puanına denk yada yüksekse o bölümü tercih edebilir, yatay geçiş yapabilirsiniz. Buraya kadar anlattım, şimdi bu sistemi ben nasıl keşfettim, neden yatay geçiş yaptım ve nasıl yatay geçiş yaptım kısmına gelelim?

Neden Yatay Geçiş Yaptım, Düşündüm ve Bu Sistemi Buldum?

2017'nin yazında ben tekrar sınava girerek, tercih yaptım. Ve bir daha çalışamayacak durumdaydım. Yeterince yıl kaybetmiştim. Ama istediğim bölümler net ve belliydi. Fakat gerek aile, gerek çevre, gerek okul öğretmenleri vs istediğim bölümlerin gereksiz olduğunu, mezun olursam bir şey yapamayacağımı, bu bölümleri okumak için salak olmak gerektiği gibi pek çok şeylerde bulundular. Tercih sırasında, rehber öğretmeninde istediğim bölümlere olumsuz bakması nedeniyle ailemi ''istediğim ve sevdiğim, severek okuyacağım'' bölüme ikna edememiş olmam. 

Sınav tercih sonuçları açıklandığı gün, beynimden vuruldum sanki ve kalbimi hissedemedim. İstemediğim bir okul, hiç ilgi alanım olmayan bir bölüm. Çok sıkışıktım ve yapabilecek hiçbir şeyim yoktu ve okula kaydımı yaptırmak zorunda kaldım. Asıl işkence okul başladığında oldu. Pek çok olay yaşıyordum ve perişan oluyordum. Öncelikle okul çok uzaktı, giderken 4 aktarma yapıyor ve genellikle yolda ağlıyordum. Her gün okula gittiğimde ''bu okulu bırakacağım, bu bölümü bırakacağım'' düşünceleri kafamın içinde yankılanıyordu. Bölüme geldiğimde, sevmediğim bir şeye günümün 6-8 saatini ayırmanın gerçekten bir eziyet olduğu fikrindeydim ve bu beni mahvediyordu. Ve okuldan 2'de çıkıyorsam evde 5'te oluyordum çünkü okul çok uzak ve aktarma yaparak evime gitmek zorundaydım. Örneğin hasta olduğumda başkaların keyfini bekleyerek, evime gitmek zorunda kalıyordum bir diğer kötü durumda buydu. Okulun düşünce yapısı bana göre son derece korkunçtu, -düşünce yapısından bahsetmeyeceğim çünkü herkesin görüşleri farklıdır-.

Bir gün sınava çalışırken ''neden çalışıyorum?'' ''bu sınava çalışmak zorunda mıyım?'' sorularını kendime sormaya başladım, istesemde yapamıyordum bölümü, hem ilgi alanım değildi, hem de bölüm çok emek isteyen, vakit ayırmamı isteyen bir bölümdü ve ben tüm günümü nerdeyse okuldan eve gitmek evdende okula gitmek için harcadığımdan zaman ayıramıyordum ve birden ağlama krizine girdim, odama gittim üniversite hazırlık kitaplarımı tek tek ağlayarak çıkarmaya başladım. Ama özgüvenim kalmamıştı, çünkü bir yıl daha çalışmak beni gerçekten ürkütüyordu. Ertesi gün okula gittiğimde, sınavdan sonra gerçekten çılgına döndüm ve ailemle kavga ettim. İşte ilk baş kaldırım o zaman başladı. Her gün bir problem yaşıyordum ve ağlamadığım gün olmuyordu. O kadar çok ağlıyordum ve mutsuzdum ki çok yakın dediğim arkadaşlarımı bile bu sebepten kaybettim bir nevi benim hayatımı resmen mahveden bir olay olmuştu. Çok geçmeden asıl istediğim bölüm ve okula gittim konuştum, bana bu sistemden bahsettiler. Ve böyle bir sistemin varlığından haberim oldu.

Bu geçiş için kurallar neler ve ne yaptım?
Öncelikle kurallar benim elimde olmadığından ve insanları yanlış bilgilendirmemek istediğimden kuralları kopyala yapıştır yaparak buraya yazmayacağım. Bu linkten geçiş kurallarına bakabilirsiniz.

Öncelikle sizi uyurmam gereken şey üstüne basa basa yazmam gereken şey;
Mesela 2017'de yerleştiyseniz 2017 puanlarına göre başvuru yapacaksınız. Puanınız diyelim 365, istediğiniz bölüm 366 başvuru yapamazsınız yapsanız bile geçersiz sayılır. Puanınız 365 veya 365'in üstünde olmalıdır.

Bir diğer konu ise bölüm değişikliği, örneğin Fransız Dili ve Edebiyatı okuyorsunuz ancak İtalyan Dili ve Edebiyatı istiyordunuz, puanınızı kullanarak tekrar geçiş yapabilirsiniz.

Fransız Dili ve Edebiyatı okuyordunuz, ama TS programlarından örneğin Radyo Sinema ve Televizyon okumak istiyordunuz puanınızı kullanarak tekrar geçiş yapabilirsiniz.

Yani bütün puanlarınızla geçiş yapabilirsiniz, okuduğunuz bölüm ve okumak istediğiniz bölümün bir ilgisi bulunmamaktadır.

Devamsızlıktan kalırsanız geçiş yapabiliyor musunuz? Evet, geçiş yapabilirsiniz. Ben yinede riske atmamak için o 1 yılın her günü gitmiştim, sistem değişir şansız bir insanım diye bana vurur diye korkumdan yoklama alınan her gün -kimse gelmese bile- okula gittim geldim.

Notlardan kalırsanız geçiş yapabiliyor musunuz? Evet, okul ortalamanızın bir önemi yoktur, bu sistemde tamamen ÖSYM puanınıza bakılmaktadır.

Peki sistem nasıl işliyor, okullar nasıl karar veriyor, gözlemlerim nelerdi?
Açıkçası bilgi eksikliği, okulun web sitesinde açıkladığı ''Ek Madde-1 İle Yatay Geçiş Başvuruları'' duyurusuyla başlıyor. Her üniversitenin başvuru belgeleri-istekleri hepsinde farklı oluyor. Bu nedenden dolayı yanınıza şunları alın vs diyemeyeceğim. Ben toplam 4 okula başvurmuştum ve 4 okulun istediklerinin hepsinden bir kaç tane aldım.

Bazı üniversiteler, tercih formu gibi tercih yaptırırken, bazı üniversiteler istediğiniz bölümlere tek tek başvuru yapmanızı ve onlar içinde tek tek ayrı belge getirmenizi istiyorlar. Beni en çok irrite eden şey ise bu olmuştu çünkü okulum belgelerimi vermek istemiyordu, verirse bile 3'ten fazla belge imzalamayacağız gibisinden saçma sapan sebepler sunuyorlardı. Ben bu yüzden birden fazla gün okula gitmek zorunda kaldım, beni unutmalarını ve tekrar belge vermelerini sağladım.

Belgeleri doldururken mutlaka kafanıza takılan şeyleri, arayıp sorun eğer açmazlarsa öğrenci işlerine bizzat gidin. Ne kadar zahmetli olduğunu inanın ben biliyorum ama yapabileceğimiz bir şey yok. Ben kafama takılan her şeyi bizzat okulla konuştum.

Sonuçlar nasıl açıklandı, her bölüm her okul aynı anda mı açıklıyor?
Öncelikle, yakın tarihlerde açıklanıyor ama asla aynı anda açıklanmıyorlar. Birbirlerine yakın tarihte kayıt günleri veriyorlar, ama asla denk olmuyorlar. Ben 4 üniversiteye başvurmuştum, 2'si kayıtları toplam 3 günde yaparken, Ankara'da başvurduğum bir okul kayıt süresi için 1 hafta süre vermişti. Diğer üniversite ise, tüm okullar sonuçları açıkladıktan ve kayıtlarını tamamladıktan sonra sonuçları açıkladı. Asıl soru, gerçekten yerleşiyor muyuz sorusuydu. Ben 4 üniversiteninde asil listesinde gözüküyordum, kontenjan sorunu yaşamadım.

Birden fazla üniversiteye başvurduğumuzda hangisine kayıt yaptıracağız?
Bana en çok sorulan sorulardan biride buydu. İstediğiniz kadar üniversiteye başvurabilirsiniz, ama sadece birine kaydolmak zorundasınız. Örneğin diğer 3 üniversite beni üniversitelerinde bir bölüme yerleştirirken ben asıl istediğim 4.üniversitedeki bölüme kayıt oldum. Yani yerleştiğiniz bölümlerden birine karar verip ona kayıt yaptıracaksınız.

Şimdilik bu yazıyı burada sonlandırıyorum, önümüzdeki günlerde gelebilecek sorularla yazıyı güncelleyeceğim. Aklınızdaki soruları, yorum kısmıyla bana iletebilirsiniz. Hepinize bol şanslar dilerim.

Yorumlar
Yorum Gönder