Ricky Martin Biyografi

5 Aralık 2018 Çarşamba
Enrique "Ricky" Martín Morales (24 Aralık 1971 doğumlu) bir Porto Rikolu şarkıcı, oyuncu ve yazar. Latin Pop Kralı olarak kabul edilir. Hem Amerikan hemde İspanyol çift vatandaşlığa sahiptir. Martin kariyerine 12 yaşındayken erkek pop grubu Menudo ile başladı. Grupla beş yıl geçirdikten sonra, 1990'larda çeşitli İspanyolca solo albümlerini yayınladı. Ayrıca, hatrı sayılır bir yıldızlık kazandığı Meksika'da sahnede ve televizyonda da rol aldı. 

1999 yılının başlarında, İspanyolca birkaç albüm yayınladıktan sonra, Martin, 41. Grammy Ödülleri'ne  "The Cup of Life" ile katıldı ve bu da Latin pop müziğini ABD müzik listelerinde ön plana çıkarmasında bir ön ayak oldu. Martin başarısını takiben, dünya çapında büyük başarı elde etmesine yardımcı olan "Livin 'la Vida Loca" yı çıkardı; bu şarkı tüm latin müziğinin ön plana çıkmasını sağlayan şarkı kabul edilir. Piyasaya sürüldüğünden beri, şarkı 8 milyondan fazla kopya sattı ve bunu tüm zamanların en çok satan single'larından biri haline getirdi. 

İlk İngilizce albümü ''Ricky Martin'' 1999'da yayınlandı ve 22 milyon kopya satmayı başardı, aynı zamanda dünyada en çok satan albümlerden biridir. Diğer stüdyo albümleri ise sırayla; Me Amarás (1993), A Medio Vivir (1995), Vuelve (1998), Sound Loaded (2000), Almas del Silencio (2003), Life (2005), Música + Alma + Sexo (2011) ve bir Quien Quiera Escuchar (2015). 

2018'de Antonio D'Amico'yu The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story'de canlandırdı ve anlandırdı ve bu dizi Tarihi Seri listesine girerken Ricky, dizide Üstün Yetenekli Oyuncu Ödülü'ne aday gösterildi.

Hayat ve Kariyeri:

1971-1982 - Ün Öncesi- Önceki Yaşamı
Martin 24 Aralık 1971'de San Juan, Porto Riko'da muhasebeci bir baba ve psikolog bir anne tarafından dünyaya geldi. Altı çocuğun en küçüğüdür, dört erkek kardeşi ve bir kız kardeşi vardır. Anne ve babası iki yaşındayken boşandılar ve Martin çocukluğunun büyük bir kısmını babasının banliyölerinde, San Juan banliyösünde orta sınıf bir mahallede, babaannesinin büyükannesinin evinin yakınında geçirdi. Martin, ABC gazetesiyle yaptığı röportajda, kökenini İspanyol, Bask ve Kanariyan kökenli olarak tanımladı ve ailesinin 1779'da Porto Riko için İspanya'yı terk ettiğini söyledi. Ayrıca babasının büyükannesi aracılığıyla bazı Korsikan kökenlerine sahiptir. 

Martin, Roma Katolik inancına bağlı bir evde büyüdü ve çocukluğu boyunca bir katolik çocuğuydu.6 yaşında şarkı söylemeye başladı, ahşap mutfak kaşıklarını mikrofon olarak kullanıyordu; Menudo'nun yanı sıra Led Zeppelin, Journey ve REO Speedwagon gibi İngiliz rock gruplarının şarkılarını sıklıkla yorumladı. Anne tarafının müziğe ilgi duyması onun için büyük bir şanstı, anne tarafından dedesi genç Martin'e şarkı yazmasına ilham veren bir şairdi. 

Babasınında desteğiyle, pek çok reklam ajansına başvuruda bulunan Martin, zamanla Porto Riko televizyon reklamlarında, alkolsüz içecekler, diş macunu ve fast food restoranları gibi reklamlarda oynamaya başladı. ] Bir buçuk yıl içinde 11 reklamda rol aldı.

1983-1990 - Menudo
Porto Riko'da televizyon reklamlarındaki çalışmaları nedeniyle ılımlı bir şöhrete ulaştıktan sonra Martin, Porto Rikolu erkek grubu Menudo'ya üye olmak için seçmelere katıldı. Yöneticiler ilk iki seçmelerde dans etmekten ve şarkı söylemekten zevk almasına rağmen, Martin'i çok küçük olduğu gerekçesiyle reddetti. Üçüncü seçmelere gelince yeteneği yöneticileri etkiledi ve 1984'te 12 yaşındaki Martin artık grubun bir üyesi oldu. Menudo'ya katıldıktan bir ay sonra ilk performansını San Juan'daki Luis A. Ferré Gösteri Sanatları Merkezi'nde grupla yaptı. Bu performans esnasında yönetim tarafından verilen kareografiden daha fazlasını sahnede gerçekleştirmiş, sahnede tur atmış bu yüzden yöneticiler tarafından bir süre azar işitmiş ve resmen stüdyoya hapsedilmiş. ''Onu yapmam onlara göre öyle bir hataydı ki, kendimi hakaretler içinde buldum. Menudo'nun disiplini buydu: ''Grubun bir parçası gibi hareket etmek.''

Martin, seyahat etmekten ve Menudo ile sahneye çıkmaktan zevk almasına rağmen, grubun yoğun programı ve sıkı yönetimi yorucu buldu ve daha sonra deneyimin çocukluğuna “maliyet” ettiğini gösterdi.Brezilya turundayken grubu terk etmeyi düşündü, ancak sonuçta medya tepkilerinden ve sözleşmenin ihlali nedeniyle dava açılmasından korktuğu için bu kararı gerçekleştiremedi. Martin ayrıca cinselliği ile mücadele etmeye başladı, bir seks sembolü ve kendi duyguları arasındaki keskin kontrastı belirledi.  Buna rağmen, Martin, grupla geçirdiği süre boyunca "pek çok harika insanla bu kadar inanılmaz deneyime sahip olma şansını'' elde ettiğini dile getirdi.

Grup, üçüncü dünya ülkelerinde yoksul çocuklar ile çalışan UNICEF elçileri haline geldiğinde hayırseverliğe ilgi duydu.Bir büyükelçi olarak yaşadığı deneyimler onu çok etkiledi ve daha sonraki yaşamlarında hayır kurumlarıyla çalışmaya devam etmesi için ona ilham verdi. 1987'de, Menudo'nun rekor satışları azalmaya başladı ve grup imajını değiştirdi, daha keskin bir görünüme kavuştu ve daha çok rocktan etkilenmiş şarkılar yaptı. Grup, İspanyolca Somos Los Hijos del Rock albümünü yayınladı ve hem ingilizce hem de Tagalog şarkılarını kaydederek, The Action adlı şarkıyı yayınlayan Menudo'nun Filipinler hayran kitlesine hitap etti.

Grupla 11 albüm kaydettikten sonra Martin, 1989 yılının Temmuz ayında, 15 yaşındayken dinlenmek ve kariyer yolunu değerlendirmek için Menudo'dan ayrıldı.Nihai gösterisini, grupla ilk performansını bir üye olarak gerçekleştirdiği aynı yerde gerçekleştirdi.  Martin, liseden mezun olmak için Porto Riko'ya döndü ve 18 yaşını doldurduktan 13 gün sonra, finansal bağımsızlığını kutlamak için New York'a taşındı; Menudo üyesi olduğu süre boyunca reşit olmadığı için, Martin'in kendi banka hesaplarına girmesine izin verilmedi.New York Üniversitesi'nin Tisch Sanat Okulu'na kabul edildi, ancak dersler başlamadan aylar önce, Martin okulu bıraktı ve dizide oynamak için Mexico City'ye taşındı. Mama Ama el Rock (Mom Loves Rock)'ta oynadı.

1991–1994: Oyunculuk ve İlk İki Solo Albümü
Mama Ama el Rock'da sahnede sahne alırken, seyirciler arasında olan bir yapımcı Martin'in oyunculuğunu fark etti ve gösteriden sonra Meksika yapımı bir telezona olan ''Alcanzar una estrella''da ona bir rol teklif etti. Ricky, Alcanzar Una Estrella 2.sezonunda diziye katılmıştır. Más que alcanzar una estrella başlıklı TV dizisine dayanan bir film de üretildi. Bu filmde Martin rol aldı ve 1993'te rolü için El Heraldo Ödülü kazandı. Gösteri, Martin'in altı üyeden biri olan Pablo Loredo'nun oynadığı Muñecos de Papel adlı kurgusal bir müzik grubu etrafında toplandı; Grup Meksika'da çeşitli şehirleri gezdi ve iki albüm kaydetti.Menudo'dan sonra turne molası vermeyi umuyor olmasına rağmen, Martin, diğer üyelerle iyi anlaştığından bu deneyimden memnun kaldı.

1990 yılında Martin, Sony Music Entertainment'ın Latin baskısı Sony Discos ile bir anlaşma imzalandı. İlk solo albümünü yapmaya hevesli olan Martin, kontratı okumadan sözleşmeyi imzaladı ve sattığı her albüm için sadece yüzde bir telif hakkı kazanacağı bir anlaşma imzaladı.Sözleşmeyi haksız olarak görmesine rağmen, Martin'in bu rekorunu kendisi için "olağanüstü bir şeyin başlangıcı" olarak adlandırdı. Martin, ilk albümünü Kasım 1991'de İspanyol dilinde olan Ricky Martin'i çıkardı. Ayrıca Ricky bu albüme 2 teklisini dahil etti; "Fuego Contra Fuego" ve "El Amor de Mi Vida". "Fuego Contra Fuego" Meksika, Arjantin, Porto Riko ve Amerika Birleşik Devletleri'nde plantinum sertifika ve altın sertifika aldı ve en çok dinlenenler arasında yerini aldı. Albümü tanıtmak için Martin, Latin Amerika'da gezdi ve şarkıcı bunu “neredeyse eve gelmek gibi tarif edilemez bir duygu” olarak adlandırdı.

Ricky Martin ve daha sonraki turunun başarısından sonra, Martin ve plak şirketi, ikinci solo albümü Me Amarás'da ünlü yapımcı Juan Carlos Calderón ile tanıştı. Martin, Calderon ile çalışma fırsatı için “çok minnettarım” hissesine rağmen, “Her zaman bu rekorun benimkinden daha fazla olduğunu hissettim.” demiştir. Mayıs 1993'te yayımlanan Me Amarás, İspanyolca Laura Branigan şarkısı "Self Control", "Que Dia Es Hoy" başlıklığıyla değiştirildi. Eleştirmenlerden ağır eleştiriler aldı. Örneğin; AllMusic'ten Alex Henderson şöyle yazdı: "CD onun zevklerinden yoksun, ama bütün olarak, Me Amarás çok parlak, iyi hesaplanmış ve kendi iyiliği için çok fazla gayretli."

1994'te, Martin'in menajeri, onu Getting By adlı Amerikan sitcom'unda oynaması için Los Angeles'a taşınmaya teşvik etti. Bu sitcom iki sezondan sonra iptal edildi, ancak kısa bir süre sonra Martin'e, General Hospital adlı pembe operasında Miguel Morez adında bir şarkıcı rolü ve barmen rolü verildi. Martin, General Hospital'ın geri kalanıyla kimyadan yoksun olduğunu hissetti ve insanların Puerto Rican aksanı nedeniyle ona farklı davrandıklarını gözlemledi. ] O zaman, İspanyol halkının Amerikan televizyonunda görünmesi nispeten daha azdı ve insanlar reddettiği aksan azaltma dersleri almayı önerdiler. Ancak bu zaman zarfında, Martin bir insanla ilk ilişkisini yaşamaya başladı."Cinselliğinden korkmaktan vazgeçti" ve çok geçmeden annesine eşcinsel olduğunu anlattı ve annesi onu destekledi. Ancak ilişki sona erdikten sonra, Martin “duygularını daha da derinlere kilitledi” ve kadınlara ilgi duymaya çalıştı. Kendi kitabında, “Hollywood'da Latin olmak zordu, Latin ve gay olmaktan daha zor ne olabilirdi?” diye bu durumu anlatmıştır.

1995–1998: A Medio Vivir, Vuelve, ve Atılımlar
1995'te Martin müzik kariyerine yeniden odaklandı ve üçüncü albümü A Medio Vivir' için çalışmaya başladı. İlk single, Lynda Thomas'ın yapımcısı Carlos Lara tarafından yazılan "Te Extraño, Te Olvido, Te Amo" adlı bir ballad oldu ve bu single daha önceki çalışmalarını hatırlatıyordu. Şarkıyla Martin, Latin Amerika ve İspanyolca konuşan kitlelerden genişlemesini Avrupa ve Asya pazarlarına taşıdı.Bununla birlikte, rekor, geleneksel ballad tarzı kompozisyonlarından, geleneksel “Latin” sesleri etrafında merkezlenen ve müziğin “Maria” şarkısıyla özetlenen daha riskli bir kaynaşmasına dönüştü. Starkly farklı müzik tarzı tarafından kaçırılan plak şirketi yöneticileri şarkının Martin'in kariyerini bozacağını hissetti.Buna rağmen "Maria", albümün ikinci single'ı olarak seçildi ve Fransa, İspanya, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Finlandiya, İtalya, Türkiye ve Güney Amerika'nın tüm kıtasında bir numaraya ulaştı. A Medio Vivir ile Martin, İspanya'da Porto Riko müziğini popülerleştirmek için diğer şarkıcılar Chayanne ve Marc Anthony ile birlikte kenetlenmiştir.Albüm dünya çapında 3 milyondan fazla kopya sattı.

Martin, Miami Herald ile yaptığı röportajda, Broadway'de performans göstermeye ilgi gösterdi. Röportajın yayınlanmasından sonraki günler Martin, yapımcı Richard Jay-Alexander'dan bir telefon almasını sağladı ve ona Les Pontécy oyunundaki Marius Pontmercy rolünü teklif etti. A Medio Vivir'i desteklemek için dünya turunun sona ermesinden sonra, Martin on bir haftalık bir rol görünmesi için New York'a döndü. Martin, oyundaki zamanını bir “şeref” ve “hayatının rolü” olarak adlandırarak, deneyimin tadını çıkardı.Martin, gösterinin sona ermesinden sonra turneye devam etti ve izleyicilerinin hem büyük kitleler halinde hem de coşku içinde büyüdüğünü kaydetti.1997 yılında Martin, Sanremo, İtalya'da prestijli Sanremo Müzik Festivali'ne davet edildi. Milano'ya inişten sonra, Martin'in Sanremo'ya planlanan helikopter gezisi kötü hava koşulları nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı. ] Zamanında festivale varmayı umut eden Martin ve ekibi, dağlık araziden saatte 120 mil hızla ilerledi. Araba daha sonra çok hızlı döndü ve ters çevrildi. Ancak Martin ve ekibinden kimse bir zarar görmedi. 1997 yazında Martin, 36 şehirde 45 gösteri gerçekleştirerek İspanya turuna başladı.

Turdayken, Martin dördüncü albümü Vuelve'i (1998) kaydetmek için stüdyoya geri döndü. Turne ve kayıt deneyimini aynı zamanda "acımasız ve inanılmaz derecede yoğun" olarak adlandırdı.1998 Dünya Kupası için bir şarkı yazması için FIFA tarafından şarkıcı ile temasa geçti; Martin daha sonra K.C.Porter ve Draco Rosa ile "La copa de la vida"yı yazdı.12 Temmuz 1998'de Stade de France'daki Dünya Kupası finalinde şarkıyı çaldı.187 ülkede bir milyardan fazla izleyiciye yayınlanan performans, “Latin popu için küresel bir an” olarak tanımlandı."La copa de la vida" dünya çapındaki grafiklerde 1 numaraya ulaştı ve çeşitli ülkelerde altın ve platin aldı. 1999 Lo Nuestro Ödülleri'nde Yılın Pop Şarkısı ödülüne layık görüldü.Başlık parçası ve ballad "Perdido Sin Tí" her ikisi de Hot Latin Songs'da bir numaraya ulaştı. Daha fazla single dahil: "La Bomba", "Por Arriba, Por Abajo" ve "Corazonado". Vuelve, Billboard Top Latin Albümleri'nde bir numarada yirmi altı hafta geçirdi. RIAA tarafından platin sertifikasının verildiği ABD'deki Billboard 200'de ilk ikırk albüm Martin'inki oldu.  Albüm ayrıca İspanya ve Norveç'te bir numaraya yükseldi ve dünya çapında sekiz milyondan fazla kopya sattı.

Martin, En İyi Latin Pop Albümü kategorisinde Vuelve için ilk Grammy Ödülü'ne aday gösterildi ve 41. Grammy Ödülleri canlı TV yayınında şarkı söylemek üzere rezerve edildi. “La copa de la vida” nın başarılı performansı Martin'i beklenmedik bir şekilde alkışladı ve onu Amerikan ana akım kitlesine tanıttı. Grammy'de performansın farkında olarak, şunları söyledi: “Heyecan, ödülün adayı olmaktan çok daha fazlası. ''Ön taraftaki seyirciler, zor olan insanlar. Sting! Madonna! Luciano Pavarotti! arkadaşlarınız gerçekten çok şey ifade ediyor.”Martin o akşamdan sonra Grammy Ödülü'nü kazandı ve süper starlar Madonna ve Sting onu kutlamak için sahne arkasına gitti.

1999–2002: İngilizce'ye Geçiş
Asya, Avrupa ve Latin Amerika'da ticari başarı kazandıktan sonra, Martin ilk İngilizce albümünü 1999 yılında Amerika pazarına geçmek için hazırladı.Billboard 200'de bir numaraya giren ve ilk yayın haftasında 661.000 kopya satan kendi adını taşıyan ''Ricky Martin'' isimli albümü, Billboard listelerinde Hispanik bir sanatçı tarafından yapılan en başarılı albüm başlangıcı oldu. ''Ricky Martin'' albümü, Desmond Child, Diane Warren, William Orbit, George Noriega ve uzun zamandır çocukluk arkadaşı olan Draco Rosa gibi yazarlar ve yapımcılar tarafından bir çok materyal içeriyordu. Albümde özel misafirler de vardı: İspanyolca-İngilizce düeti ile "Madonna" - Be Careful (Cuidado con mi Corazón) ve Türk şarkıcı Sertap Erener ile Private Emotion düeti. bümün yayınlanmasından iki hafta sonra, Martin “Latin Music Goes Pop!” başlığıyla Time'ın kapağında yer aldı. Albümün yayınlanmasından önce, kola firması Pepsi, Amerika'da kampanyasının bir parçası olarak yayınlanan Janet Jackson'lı tanıtım filmi ve reklam filmini “Ask for More” ın Latin Amerika versiyonu için Ricky Martin ile işbirliği yaptı.

İlk ve en önde gelen single, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde bir numaraya ulaşan "Livin 'la Vida Loca" idi. "Livin 'la Vida Loca" Ricky Martin'in en büyük hitidir. "Livin 'La Vida Loca" videosu Wayne Isham tarafından yönetildi ve başrolünde Ricky'e eşlik eden isim ise Nina Moric oldu. Ardından Billboard Hot 100'de iki numaraya yükselen ''She's All I Ever Had'' onu izledi. Her iki parça da Hot Latin Şarkıları'nda bir numarada zirveye ulaştı. "Livin 'la Vida Loca" genellikle 1999'da Latin pop patlamasını başlatan ve diğer Latin sanatçıların (önce Jennifer Lopez ve Enrique Iglesias, daha sonra Shakira) İngilizce konuşan pazara geçişini kolaylaştıran bir şarkı olarak görülür. Ricky Martin, 1999'un en çok satan albümlerinden biri haline geldi ve ABD'de 7 × platin sertifikası aldı ve dünya çapında 15 milyon kopya sattı. 1999 yılının Ekim ayında, Martin yıl boyunca çok başarılı olan Livin 'la Vida Loca Turuna başladı.

Bu başarının ardından, yeni bir İngilizce albüm olan Sound Loaded, Kasım 2000'de piyasaya sürüldü. Billboard 200'e dördüncü sıradan girdi ve RIAA tarafından 2 × platin sertifikası aldı."She Bangs" ve "Nobody Wants to Be Lonely" (Christina Aguilera ile düet) sırasıyla Billboard Hot 100'de on iki ve on üç numaraya ulaştı. Her iki single de Hot Latin Şarkıları'nda bir numaraya ulaştı. Sound Loaded dünya çapında 8 milyonun üzerinde kopya sattı.

Martin, 2001 yılının Şubat ayında, Billboard Top Latin Albümleri'nde beş hafta boyunca bir numaraya çıkan ve Billboard 200'de seksen üç numarada ilk kez lanse edilen La Historia adlı bir İspanyolca en iyi hitller albümünü yayınladı.Kasım 2001'de, İngilizce’nin en büyük hit albümü olan The Best of Ricky Martin, Kuzey Amerika dışında piyasaya sürüldü. Ayrıca bu albüm "Amor"un iki yeni remixini içeriyordu.

2003-2006: Almas del Silencio
Mayıs 2003'te Martin, yeni bir İspanyol albümü Almas del Silencio yayınladı. İlk single olan "Tal Vez" Hot Latin Şarkıları'nda bir numaraya girdi ve on bir hafta boyunca yılın en iyi performans gösteren Latin single'ı olmaya devam etti.

Martin ''Almas del Silencio'' albümünden şöyle bahsetmiştir; ''Gerçekten kendime odaklanmam, merkezime, başlangıcıma dönmem gerekiyordu. İçimde aradığım ve derinlerine kadar kazdığım yeni duygu patlamalarına ihtiyacım vardı.Birkaç yıl yaşadığım coşku muhtemelen sabote edildi.''Almas del Silencio'', Billboard 200'de on iki numaradan giriş yaptı ve altı hafta boyunca kaldığı Billboard Top Latin Albümleri'nde bir numaraya ulaştı. Albüm dünya çapında bir milyondan fazla kopya sattı.Sıradaki single, "Jaleo" ve "Y Todo Queda en Nada", Hot Latin Şarkıları'nda bir numaraya ulaştı. "Jaleo" da İspanya'da dört hafta boyunca tüm listelerde zirvede kaldı.

2006–2007: MTV Unplugged ve Dünya Turu
17 Ağustos 2006'da Ricky Martin, Miami'deki MTV Unplugged konserini kaydetti. Ekim 2006'da MTV Latin Amerika, MTV Tr3s ve MTV Porto Riko'da yayınlandı ve Kasım 2006'da CD ve DVD'de yayımlandı. Albüm kritik bir albümdü ve ticari bir başarıydı.Billboard Top Latin Albümleri'ne bir numaradan ve Billboard Top 200'e otuz sekiz numaradan giriş yaptı.2008 Latin Grammy Ödülleri'nde MTV Unplugged, En İyi Erkek Pop Vokal Albümü ve En İyi Uzun Form Müzik Videosu için Latin Grammy Ödülü'nü aldı. Chambao La Mari adlı ilk single, "Tu Recuerdo", Hot Latin Şarkıları'nda üç hafta boyunca bir numaraya ulaştı. Bir sonraki single, "Pégate", Hot Dance Club Songs'ta altı numaraya yükseldi.

Martin, 19 Şubat 2007'de Porto Riko'daki José Miguel Agrelot Coliseum'da başlayan ve 14 Ekim 2007'de New York'taki Madison Square Garden'da sona eren, dünya turu ''Black and White'' turuna başladı. Ayrıca üst üste on bir hafta boyunca İtalyan listelerin zirvesinde olan Eros Ramazzotti ile düet yaptı.

2007-2010: Kariyer Molası
Dünya çapındaki turunu bitirdikten sonra, Martin müzikal kariyerine ara verme kararı almıştır ve özel hayatına odaklanmıştır. Kasım 2007’de, Sony BMG Norte ''Black and White'' turunu CD ve DVD olarak piyasaya sürdü. Bir yıl sonra kariyerinin 17.yılını kutlamak için İspanyolca içerikli ''17'' albümünü piyasaya sürdü.

2010–2013: Otobiyografi, Música + Alma + Sexo ve Evita
Ricky Martin'in otobiyografisini yazdığı ''Me'' isimli kitap 2 Kasım 2010'da yayınlandı. Kitap, New York Times En Çok Satanlar listesinin bir parçası oldu.Hardcover Nonfiction listesinde beşinci sırada yer aldı. ''Yo'' adında bir İspanyolca basımı da aynı anda yayınlanmıştır.

Martin'in daha sonra Joss Stone ile çıkardığı ''The Best Thing About Me Is You''  2 Kasım 2010'da yayınlandı ve Billboard Hot 100'de yetmiş dört numaraya ulaştı. İspanyolca versiyonu, "Lo Mejor de Mi Vida Eres Tú" iki hafta boyunca  Hot Latin Songs'da bir numarada kalmıştır. Ardından 31 Ocak 2011'de çıkan Música + Alma + Sexo adlı yeni bir stüdyo albümü Billboard 200’de üç numaraya girdi ve ABD’de en çok satan İspanyolca albüm oldu. Música + Alma + Sexo, Sony Music Latin şirketi için Billboard 200'deki şimdiye kadarki en yüksek grafik performansını temsil ediyor. Billboard Top Latin Albümleri'nde bir numarada iki hafta geçirdi. Martin, 25 Mart 2011'de, 12 Kasım 2011'de sona eren Música + Alma + Sexo World Tour'a başladı. "Más" albümünden ikinci single olarak seçildi. 5 Nisan 2011'de yayımlandı ve Hot Dance Club Songs listesinende zirve yaptı. Wisin ve Yandel ile birlikte düet olan "Frío" üçüncü single olarak seçildi.
Martin, 7 Şubat 2012 tarihinde Glee dizisinin "The Spanish Teacher" bölümünde İspanyolca öğretmeni olarak rol aldı. Martin, Nisan 2012'de MAC Cosmestic'in bir parçası olarak "Ricky's Lip Conditioner" adıyla dudak nemlendiricisini piyasaya sürdü.Dudak nemlendiricisi ambalajında ​​Martin imzası bulunmaktadır.

2013: The Voice Australia, "Come with Me" ve Avustralya Turu
Kasım 2012'de, Martin The Voice Australia'nın jurisi olarak ilan edildi ve 7 Nisan 2013 tarihinde ikinci sezonun ilk bölümünde giriş yaptı. Final 17 Haziran'da yayınlandı. Finalisti eski Ten Tenors şarkıcısı Luke Kennedy'di. Son galibi Harrison Craig'e yenildi.

Nisan 2013'te Martin, Greatest Hits: Souvenir Edition isminde bir derleme albüm yayınladı. ARIA Albümler Çizelgesinde iki numaraya ulaştı ve Gold sertifikasını aldı. Haziran 2013'te, "Come with Me"  isimli yeni bir İngilizce single yayınladı.

Ayrıca Ekim 2013'te 2013 Avustralya Turuna başladı. Şubat 2014'te, Jennifer Lopez ve Wisin ile birlikte, Wisin'in albümü El Regreso del Sobreviviente'den çekilen "Adrenalina" adlı videoda yer aldı. Albüm sürümü İspanyolca şarkı sözleri içeriyor ancak single da Spanglish sürümünde kullanıma sunuldu. Nisan 2014'te Fifa toplama albümü için ''Vida'' isimli şarkıya klip çekti ve single olarak yayınladı.

2014 – günümüz: