En İyi 3 Hapishane Filmi

26 Mart 2019 Salı
Merhaba! Sitemin Sinema-TV bölümünü tekrar açmış bulunmaktayım. Bunun için ilk yazım size 3 adet film önerisi yapmak olacak. Son zamanlarda olması muhtemel, gerçek görünen dizi ve filmlere gerçekten ilgiliyim. Zor hayatları konu alan hikayeleri gerçekten seviyorum. Zor hayatlardan biri de bana göre hapis hayatı ve mahkum olmak...

Zor yaşam koşullarını izlemek ve okumak eminim çoğumuzun dikkatini çekiyordur. Son 2 yıldır, Türkiye'de de buna göre bir yapım oluştu ''Avlu'' (yerli yapım sevmeyen Blogger tayfa burada çıldırıyor). Yurtdışında bu tip yapımlar gerçekten popüler olsada, Türkiye'de neredeyse bir ilk diyebiliriz. Ancak konumuz bu değil, belki daha sonra bir Avlu inceleme yazısı hazırlarım.

Şimdi ki konumuz, başlıktanda anlayacağınız gibi en iyi hapishane hayatını konu alan 3 film. Hapishane filmi deyince aklıma gelen 3 filmi bu yazıya bırakmak istedim, umarım sizlerde bu filmleri izler ve görüşlerinizi benle paylaşırsınız.

1. STARRED UP | YÜKSEK RİSK (2013) 
Beni yakından tanıyanlar Jack O'Connell'i ne kadar sevdiğimi bilir, ben bu film sayesinde kendisini keşfetmiştim. Ve tüm duygularını bu filmde hissedebiliyorsunuz. Bu filmi, özellikle bu tarz film seven herkese öneririm.
Konusu:
Ödüllü psikoterapist Jonathan Asser’ın kaleminden beyaz perdeye uyarlanan Yüksek Risk, A Prophet / Yeraltı Peygamberi’nden sonra çekilen en iyi hapishane filmi olarak görülüyor. Sahiden de, insanın gözünü kırpmadan izlediği, sarsıcı ve hiç beklenmedik olayların ardı ardına geliştiği bu filmde, genç mahkûm Eric’in öyküsünü izliyoruz. Eric genç olmasına rağmen, aşırı şiddete eğiliminden dolayı, yetişkin hükümlülerin kaldığı bir hapishaneye nakledilir. Aynı zamanda babasının da gün doldurduğu bu hapishanede kendini gardiyanlardan koruması, diğer tutuklularla işbirliği yapması ve hatta babasıyla yüzleşmesi gerekecektir. Gelgelelim, onu yok etmeye yemin etmiş birtakım güçler de bu dört duvarın içindedir! (Sinemalar)
Yayın tarihi: 21 Mart 2014 (Birleşik Krallık)
Yönetmen: David Mackenzie
Bilet gişesi: 3 milyon USD
Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Dalında Britanya Bağımsız Film Ödülü, En İyi Ses Tasarımcısı Dalında Avrupa Film Ödülü ++..


2. CELDA 211 | HÜCRE 211
Film öncelikle İspanyol yapımı, ancak çoğu zaman pembe dizi serisinin İspanyolca konuşan insanlar tarafından başlatılmasından mıdır nedir, bazı insanlar İspanyolca olan çoğu filme karşı ''acaba'' olarak yaklaşıyor. Bu filme başladığımda oldukça tarafsız başladım ve filmi gerçekten çok beğendim. Özellikle bu filmde Luis Tosar ve Alberto Ammann gerçekten iyi iş çıkarmış, izleyiciye duygular tam olarak yansıtılmış.
Konusu:
Hücre 211 2009 yapımı İspanyol hapishane filmi. Yönetmenliğini Daniel Monzón yaparken başrollerini Luis Tosar ve Alberto Ammann üstlenmiştir. Film 2010 Goya Ödülleri’nde birçok ödül kazanmıştır. (Vikipedi)
Yayın tarihi: 6 Kasım 2009 (İspanya)
Yönetmen: Daniel Monzón
Bu film hapishaneden ziyade, insanların kendilerini tatmin etme ve aşağılık komplekslerini ele alan bir film, oldukça ilginç. Oyunculuklar gerçekten harika. Adrien Brody ve Cam Gigandet'ın oyunculuklarını zaten biliyorsunuz. Etkileyici bir film.

Konusu:
2001 tarihli Alman yapımı Deney (Das Experiment) filmine Amerika'nın 2010 yılındaki yorumu diyebileceğimiz bu uyarlama bir psikolojik gerilim denemesi. Filmde, 26 kişi psikolojik bir deney için gardiyan ve tutuklu rolüne bürüneceklerdir. Deneyin devamında olaylar karmaşık bir boyuta ulaşacak ve kontrolden çıkacaktır. ABD versiyonunda Brody mahkûmların liderini, Whiteaker ise gücün yozlaştırdığı, sistemin kölesi bir gardiyanı canlandırıyor. (Beyaz Perde)
Vizyon tarihi: 31 Aralık 2010 (1s 36dk)
Yönetmen: Paul Scheuring
Oyuncular: Adrien Brody, Forest Whitaker, Cam Gigandet
Tür: Gerilim, Dram
Ülke: ABD
4 yorum on "En İyi 3 Hapishane Filmi"
 1. Sinema ve TV bölümünü açman güzel oldu.
  Umarım daha çok film önerin olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Çok fazla film izleyen biriyim özellikle bu tip filmler ve daha çok korku-gerilim filmleri. Muhtemelen sık sık güncelleme yaparım :)

   Sil
 2. Güzel bir üçlü en kisa zamanda bakCagim ����

  YanıtlaSil